Zkrutné pružiny se produkuje často

Zkrutné pružiny se produkuje často

Zkrutné pero je šroubovitou válcovou pružinou, které má nejméně jeden a půl činného závitu. Je schopná brát vnější energie působící v jejích rovinách svislých k symetráli vinutí účinkující krouticí moment ve smyslu svinování nebo rozmotávání. Drát je při působovaní zkrutného pera namáhán na ohnutí.

Zkrutné pružiny

Autor: tony_duell
Źródło: http://www.flickr.com

Zkrutné pružiny vinuté se mnohokrát použiva jako přítlak aretační západky zahrazujicí regresivní průběh. Zkrutných pružin uživáme na přiklád v ručních brzdách aut. Zkrutné pružiny uživají se široce k uvolňování rotační sily anebo k uchovávaní tlaku na krátkou dálku.

V peře měla by být zajištěná dostatečné místo, aby pero výborně fungovalo. Zkrutné pružiny měly by být upotřebované ve směru, ve kterém jsou vinuty závity. Většina per zkrutných má běžné zakončení, ale není to pravidlo. Pružinarny produkují pružiny podle požadavku klienta dle daných velikosti, výkresů nebo vzorků. Zkrutné pružiny jsou využíváne v mnoha odvětvích.

Zkrutné pružiny (Vanel vyrábí zkrutné pružiny) čili též torzní pružiny hromadí mechanickou silu v moment síly, který je přímo úměrný zkrutu. Zkrutné pružiny se vyrábějí hlavně z kovových či pryžových drátů, pásů nebo tyčí, zkrutné pružiny pro jemnější užití se produkuje z suroviny jako je například hedvábí, skelná nebo křemenná vlákna.

Zkrutné pružiny se produkuje ve dvou primárních uskutečnnění a to buď s přiléhajícími závity anebo s vůlí v rozpětí závitů. Pro staticky pera se preferenčně upotřebují pružiny se závity přiléhavými. U těchto per však vznika při výrobní funkci k oboustrannému tření mezi závity, což může přivodit smenšení trvanlivosti pera. Mimo to přiléhající závity zpravidla brání perfektnímu okuličkování pera. Proto jsou pro opakujicí se zatížení používáne pružiny vinuté s vůlí mezi závity.

Tento druh pružin je použivaný v různých předmětech. Jsou to na přiklád všeho týpů komunikační prostředky, mašiny a stroje. Pružiny zkrutné můžeme najít rovněž na přiklád u garážových vrat, kde plni významnou funkce. Interesantní je to, že uživa se jejích také v kuchyní, myslíme tady o pružinách, kterými můžeme uzavřet speciální týp sklenic.

Využití zkrutných per, stejně jako využití pružin vůbec, je bohaté a můžeme zaručit, že málem každá věc, kterou použivaté má něco společného s pružinámi.