Jak výpadaly pružiny v minulostí?

Jak výpadaly pružiny v minulostí?

Jsme jístý, že nikdo z Vás neví jak a kde povstala první na světě pero. Domyšleme též, že nikdy jste nepřemyšlejí o pružině jako o něčím významným. Je to vaší omyl. Kdyby ne pružiny mnoho předmětů, kterých uživáme každý den opravdu by nefungovalo. Myslíme, že pera zasluhují na to, aby rozumět jak jsou nenahraditelné pro lídi.

Začatek pružin

Autor: Internet Archive Book Images
Źródło: http://www.flickr.com

Měli byste pochopit, že výroba per koná se už dlouhé léta a dokonce i věky. Domyšleme se, že kdy to čtete jste opravdu ohromený a zamýšlete se jak je to vůbec možne. Chceme krátce Vám to popsát.

Už pár tísiců let zpátky využitá zůstala zásada fungovaní pera. Myslíme tady o oblouku, ve kterým ma místo náhlé vybíjení nahromadené energie. Pravidlo fungovaní pružiny použivané bylo také v některých léčkach na zvířata, které obsahovaly silně natažené dřevené pruty. V římském období na házení balistických střel, během mořských bitev, byla použiváná pružnost

sehnutých prken. Chceme říct, že byla to základní ploché pero. Kolem roku 1485 Leonardo da Vinci zpracoval projekt, ve kterým do velké kuši, která byla oblehácí zbraní, dodál něco, co dneska mohli bysme pojmenovat žánrem listového pera. Je třeba také napsát o miniturní kuše z oceli, která byla vymyslená španělskými Maurama v XV. století. Kuše byla tak nevelká, že možne bylo schovát jí v rukavě. Přibližně roku 1500 pružina vystupuje v pokrokové závažné podobě, myslíme tady o pružině spirálové, která pozdějí hrála důležitou role zdroju energie v hodinách.

Pružiny

Autor: Internet Archive Book Images
Źródło: http://www.flickr.com

Víc než sto let pozdějí, v roce 1616 Veranzio Fausto, který byl autorem publikaci o mašinech, nakreslíl projekt povozu na pružinach. Padésat let pozdějí pružiny z oceli byly už použivané v povozéch. Už pod konec XVIII. století bylo vymyšlené pero vinuté, které – jak můžeme uznát – povstalo z pera spirálného. Okolo roku 1800 Joseph Bramah udělal mašinu na navíjení takových per. Jestli jde o čalounické pera to vzniklý v roce 1826 v Anglie.

Prezentovali jsme tady stručně historie vzniku pružin – Jak můžete postřehnout je ona velmi interesantní. Jsme jístý, že neměli jste pojětí, že už pár věků lidé upotřebují pružiny. Jasně kdysi vypadalo to uplně jinak než dnes. Všechno z důvodu toho, že technika rozvinula se a současná výroba a použivaní per je povšednější.